Fridrikné Király Eszter
Tanácsadó szakpszichológus (Családterápiás szakirányon) Autogén tréning oktató

Rengeteg inger ér minket, általában egyszerre többfelé kell figyelnünk és sok különböző helyzetben kell megfelelnünk. Az ehhez való alkalmazkodás stresszt okoz, ami nagy mértékben hat a működésünkre. Evolúciós örökség, hogyha túl sok a stressz, a szervezetünk ezt veszélyhelyzetnek érzékeli, és készenléti üzemmódra vált. Ennek hatására kevésbé megy a gondolkodás, az odafigyelés és a kommunikáció. Ilyenkor fordul elő, hogy egy helyzetben nem jut eszünkbe semmi, amit mondhatnánk, vagy esetleg olyat mondunk, amit megbánunk, netán rákiabálunk a másikra, vagy hirtelen kilépünk a helyzetből. Pár perc múlva pedig nem is értjük, hogy mi történt velünk. Ez mind a megnövekedett feszültség számlájára írható, és nagyon meg tudja nehezíteni a helyzetek kezelését. Fontos, hogy néha egy kicsit meg tudjunk állni, és nyugodtan rá tudjunk nézni a dolgainkra. A munkám során igyekszem olyan biztonságos légkört teremteni, szülőknek és gyerekeknek egyaránt, ahol ez lehetővé válik. Fő témáim a stressz, és az érzelemszabályozás, mert tapasztalataim szerint szinte minden problémánk hátterében megjelenik a fent említett működés. 

A gyerekek idegrendszere még fejlődésben van, ezért fokozottan ki vannak téve az őket ért hatásoknak. Minél kisebbek, annál kevésbé tudják megnyugtatni magukat, és annál inkább szükségük van a felnőttek segítségére, és egy olyan biztonságos térre, amiben szabad átélniük a legnehezebb érzéseiket is. Kezdetben nagyon fontos a felnőttek megnyugtató jelenléte, mert az érzések ijesztőek, és félelmetesek lehetnek. Akkor tudják feldolgozni az őket ért élményeket, és akkor tudnak később maguknak is segíteni, ha kicsi korban megkapják ezt a támogatást. 

Szülőnek lenni komoly kihívás. Saját élményből tudom, hogy mennyire nehéz időnként. Nagyon kimerítő tud lenni a folyamatos rendelkezésre állás és az állandó figyelemmegosztás. Sokszor nagyon nehéz türelmesen reagálni. Ráadásul sokszor nagyon magunkra maradunk az elvárások tengerében, ezért fontosnak tartom, hogy a szülők oldaláról is ránézzünk a helyzetekre, hogy ők is megkapják a támogatást, amire szükségük van. A gyerekeket pedig igyekszem végig kísérni egy olyan folyamatban, amiben játékban, mozgásban, rajzolásban megélhetik és kifejezhetik az érzéseiket. Emellett praktikus és könnyen használható stresszkezelési technikákat is becsempészek mind a felnőttekkel, mind a gyerekekkel való munkába.

Jelenleg többféle traumafeldolgozásra alkalmas módszerben (brainspotting, bioszisztémikus szomatoterápia) valamint Dinamikus Szenzoros Integrációs Terápiában (Dszit) képződöm.

Bejelentkezés:

kiraly.eszter.fridrikne@gmail.com

Nullam quis risus eget urna mollis ornare vel eu leo. Aenean lacinia bibendum nulla sed 

Subscribe to get 15% discount